MEDICAL INFO

Zázvor - ďumbier lekársky

Na pultoch predajní zdravej výživy ale aj do supermarketov sa objavuje zázvor viac ako doteraz. Lekárne ponúkajú kapsule, sirupy či oleje s extraktami zo zázvoru. A prečo je odrazu toľko pozornosti venovanej zázvoru? Na to si dajte odpoveď, sami.

Zázvor - ďumbier lekársky - MEDICAL INFO

Medzi najvýznamnejšie účinky zázvoru patrí:

• podpora trávenia
• prevencia proti chrípke
• žalúdočné ťažkosti
• zníženie cholesterolu
• tlmí bolesti hlavy
• znižuje cestovnú nevoľnosť
• a vraj ma aj účinky ako afrodiziakum

 

Zázvor je možné konzumovať v mnoho rôznych podobách: nastrúhaný surový (pre liečebné účely je najlepší )alebo sušený, zázvorový čaj, nakladaný zázvor ako príloha k sushi, drvený zázvor ako korenie napr. v indickej alebo ázijskej kuchyni.

Zázvorový čaj

Ak si chcete pripraviť zázvorový čaj, tak príprava je jednoduchá. Budete potrebovať malý kúsok zázvorového koreňa, cca vo veľkosti 2 cm. Koreň nastrúhate a zalejete vriacou vodou a nechať niekoľko minút postáť. Potom môžete do čaju pridať lyžičku cukru alebo medu. Ak dávate prednosť čajom v nálevových vreckách, zázvorový čaj nájdete aj v lekárňach.

Zázvorová limonáda

1 polievková lyžica na jemno ostrúhaného zázvoru, šťava z jedného citróna, 1 liter prevarenej a už vychladnutej vody. Toto všetko spolu zamiešame, asi tak polhodinu necháme odstáť a precedíme. Podľa chuti sa môže pridať trstinový cukor alebo mäta.

Zeleninový šalát so zázvorom

Môžete použiť zeleninu podľa vlastnej chuti, alebo čo mate po ruke.(napr. kapustu, mrkvu, sal.uhorky, reďkovku, fazuľové lusky, aj šampiňóny. Zeleninu nakrájame na dlhé tenké prúžky. Najprv osmažíme cibuľu na oleji, pridajte pretlačený cesnak a nastrúhaný zázvor, osoľte. Postupne pridávajte zeleninu. Duste len veľmi krátko, tak do sklovita a na záver pridajte trochu sójovej omáčky.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.