MEDICAL INFO

Zápcha

Zápcha - MEDICAL INFO

Zápcha teda nepravidelné, namáhavé a problémové vylučovanie suchej a tvrdej stolice je rozšírené civilizačné ochorenie. Trpí ním veľká časť populácie pričom málokto si uvedomuje, že jeho vyprázdňovanie je problémové a nezdravé.

Zápcha sa stále častejšie vyskytuje s pribúdajúcim vekom. Často ňou trpia ľudia obézny, osoby s nedostatkom pohybu, so sedavým zamestnaním či pacienti pripútaný na lôžko. Spomalenie a poškodenie funkcie hrubého čreva, spôsobujúce zápchu, má na svedomí niekoľko faktorov.

Väčšinu z nich je možné pozitívne ovplyvniť. Patrí sem najmä nezdravé stravovanie – strava s nízkym obsahom vlákniny, príjem nedostatočného množstva tekutín, zle na funkciu čriev pôsobia stres a depresie.

Príčinou vzniku zápchy môžu byť taktiež neurologické ochorenia, poruchy funkcie štítnej žľazy, poranenia miechy či napríklad porážka. Na vznik zápchy vplýva v dnešnej uponáhľanej dobe časté náhlivé a nepravidelné stravovanie, ktoré funkciu čriev narúša.

Vzniku zápchy je možné predchádzať mnohými rôznymi opatreniami. Nepite často čierny čaj a čiernu kávu. Prijímajte dostatok vlákniny a tekutín. Múdre je hneď ráno vypiť jednu či dve šálky vody. Prechádzky prípadne cvičenie má vďaka prekrvovanie tela a jeho orgánov pozitívny účinok proti vzniku zápchy. Nie je vhodné sa nadmerne prejedať, pri nadváhe sa pokúste znížiť hmotnosť na optimálnu.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.