MEDICAL INFO

Nepríjemné vyrážky akné - MEDICAL INFO

Nepríjemné vyrážky akné

Akné je najčastejšie vyskytujúcou sa chorobou pokožky u dospievajúcich. Toto ochorenie postihuje až 96% ľudí vo veku adolescencie, teda u žien medzi 10-tým a 20-tým rokom života a u mužov medzi 12-tým a 20-tým rokom.

Akné ma na svedomí zvýšené množstvo mužských hormónov, ktoré sa vyskytuje tak u žien ako aj u mužov počas puberty. Počas puberty sa mení štruktúra kože, čo ma za následok uzatváranie jej niektorých kanálikov a hromadenie sa látok určených na vylúčenie, čo spôsobuje typické pupáky.
Nepríjemné vyrážky akné zvyknú po období dospievania, približne v dvadsiatom roku života skoro úplne vymiznúť. U niektorých jednotlivcov sa však pravidelne objavujú až do tridsiateho či štyridsiateho roku života. Ich výskyt ani ústup nie je možné predpokladať.

Akné sa najčastejšie vyskytuje na tvári a vrchnej časti krku. Vyrážky akné sa však vyskytujú aj na chrbte, ramenách a spodnej časti krku. Akné sa zriedkavo vyskytuje aj na pažiach, na tejto časti tela sa častejšie vyskytuje kožné ochorenie Keratosis pilaris, ktoré zvykne byť nesprávne ako akné identifikované.

Okolo akné sa šíri množstvo mýtov, nie je napríklad preukázané, že by vzniku akné zabraňovala konzumácia čokolády, mlieka. Taktiež často akné nevzniká kvôli nečistote pokožky tváre. Uzatvorené póry, ktoré spôsobujú vyrážku akné sa neupchávajú nečistotou, ale oxidujúcim keratinom, ktorý póry upcháva v hĺbke, z ktorej ho nie je možné odstrániť. Na druhú stranu hygiena pokožky tváre môže zabrániť vzniku akné pôsobením baktérií či olejov.

Na vyliečenie akné sú k dispozícii rôzne liečebné prostriedky. Ku konečnému úspechu liečby je nevyhnutná starostlivosť a pravidelnosť. Akné má chronický charakter, sklon k nemu trvá po celé obdobie puberty a skorej dospelosti.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.