MEDICAL INFO

Hemoroidy - zlatá žila

Hemoroidy - zlatá žila - MEDICAL INFO

Hemoroidy sú nepríjemné rozšírenia a zápaly žíl v koncovej oblasti konečníka a análneho otvoru. Delíme ich na vnútorné hemoroidy, vyskytujúce sa v posledných troch centimetroch konečníka a vonkajšie hemoroidy, vyskytujúce sa v okolí análneho otvoru.

Vnútorné hemoroidy môžu pri pokročilom zväčšení vystúpiť až von z konečníka, neprejavujú sa bolesťou ale krvácajú a môže sa z nich vyplavovať hlien.

Vonkajšie hemoroidy sú bolestivé iba keď sa pri nedostatočnej hygiene zapália. Taktiež môžu spôsobiť náhlu pichľavú bolesť ak ich upchá krvná zrazenina.

Pri hemoroidoch rozlišujeme štyri štádia:

1 - keď sú žily len rozšírené a nepozorujeme vážnejšie problémy.
2 - keď sa žilový pletenec vysúva do análneho kanála ale sám sa vráti na pôvodné miesto.
3 - keď hemoroidy vychádzajú až von z konečníka, ale dajú sa manuálne zasunúť naspäť.
4 - keď hemoroidy vychádzajú von z konečníka, kde ostávajú fixované a nedajú sa zatlačiť naspäť.
Štvrté štádium spôsobuje najväčšie komplikácie.

Príčina vzniku hemoroidov sa zväčša nedá presne určiť a spočíva vo viacerých kombinovaných faktoroch. Negatívne pôsobí Hypertenzia (zvýšený krvný tlak), zlý vplyv má sedavé zamestnanie, chronická zápcha, zvýšené psychické vyťaženie. Medzi rizikové faktory radíme aj vek nad 50 rokov, choroby pečene, obezitu, infekcie konečníka či genetické predpoklady.

Pri liečbe hemoroidov je dôležitá zmena životosprávy, stravovacích a hygienických návykov. Liečbe tejto choroby je potrebné venovať vysokú pozornosť, keďže odstránenie hemoroidov sa môže v najhorších prípadoch dosiahnuť až operačnou metódou.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.