MEDICAL INFO

Štítna žľaza - MEDICAL INFO

Choroby štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinná párová žľaza uložená po bokoch chrupky hrtana. Jej funkciu riadi hormón TTH (tyreotropný hormón) ktorý sa tvorí v mozgu – v prednom laloku hypofýzy.

Štítna žľaza produkuje dôležité hormóny ktoré ovplyvňujú rast, vývoj, rýchlosť látkovej premeny či spotrebu kyslíka.

Ako všetky časti ľudského tela, aj štítnu žľazu postihujú ochorenia rôzneho druhu. Nádory štítnej žľazy patria medzi vzácnejšie nádorové ochorenia, predstavujú len približne pol percenta až percento všetkých nádorových ochorení. Nádorové ochorenie štítnej žľazy je však veľmi nebezpečné, keďže ovplyvňuje jej funkciu a jeho liečba si vyžaduje často až odstránenie postihnutej žľazy.

Známymi ochoreniami štítnej žľazy sú:

Struma – zväčšenie štítnej žľazy
Hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
Hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy

Zväčšenie štítnej žľazy

Struma je ochorenie, ktoré vzniká nedostatočným prijímaním jódu v potrave (aj preto sa jód pridáva napríklad do kuchynskej soli), genetickou predispozíciou, vrodenou vadou a pôsobením ďalších faktorov. Ochorenie sa lieči podávaním hormónov a jódu. Pri skorej liečbe sa žľaza zmenší na pôvodnú veľkosť. Pri priveľkom zväčšení a neskorej liečbe je nutné časť zväčšenej štítnej žľazy chirurgicky odstrániť.

Hypotyreóza, znížená funkcia štítnej žľazy

Prejavuje sa hlavne zníženinou výkonnosťou, spavosť, zvýšením hmotnosti, zápcha, zimomravosť, suchá koža, suché vlasy, vypadávanie vlasov, hrubý hlas, nepravidelná menštruácia, apatia atd. V boji proti hypotyreóze môžu pomôcť s vysokou účinnosťou aj kombinácie prírodných prípravkov.

 

Hypertyreóza, zvýšená funkcia štítnej žľazy

Prejavuje sa nekľudom, nespavosťou, nervozitou, hnačkou, zmenami nálady, chudnutie a ďalšími príznakmi.

Zápalové ochorenia štítnej žľazy

Prejavujú sa bolesťou, zvýšenou teplotou, zvýšenými leukocytmi a sedimentáciou. Tieto ochorenia spôsobujú najčastejšie vírusy a liečia sa podávaním antibiotík.

Včasná konzultácia s lekárom je pri podozrení na ochorenie štítnej žľazy, ako aj pri ostatných ochoreniach, veľmi dôležitá nakoľko včasná liečba má väčšiu šancu na úspech.

 


Ak máte zdravotné problémy, doporučujeme ich vždy prekonzultovať so svojím praktickým alebo odborným lekárom. Na stránkach nájdete články ktoré môžu obsahovať informácie vzťahujúce sa k rôznym chorobám, zdravotným rizikám a lekárskym postupom. Uvedené články majú za úlohu poskytovať len informatívny charakter a nemôžu byť a ani nie sú mienené ako náhrada za profesionálnu lekársku starostlivosť. Nie je možné ich používať k diagnostikovaniu zdravotných problémov a chorôb.